Uzun süreli uçuşlar her zaman iyi planlanması gereken, yurt içi uçuşlara göre çok daha “zor” olan uçuşlardır.

Genelde kıta değiştirdiğiniz bu uçuşların hem öncesinde hem de uçuş sırasında uygulayabileceğimiz tavsiyelerle çok daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Yanınıza Neler Alabilirsiniz?
Çok ışıklı bir ortamda uyumakta güçlük çekiyorsanız göz maskesi sizin için oldukça faydalı olacaktır.
Bir Şişe Su: Elbette etrafınızda su satan birçok market vb. dükkan ve uçakta size ikram edilecek su olacaktır; ancak yanınızda küçük bir şişe su bulundurmak herhangi bir acil ihtiyacınızda işinize yarayacaktır.
Müzik Çalar: Gelişen teknolojiyle birlikte artık yanınızda bir müzik çalar olmasına gerek kalmasa da telefonunuzdaki ya da tabletinizdeki arşivinizi güncellemeniz yolculuğunuz sırasında keyfinizi artıracaktır.
Kitap ya da Dergi: Kitap ve dergiler yolculuk sırasında kaliteli vakit geçirmenin en güzel araçlarından biridir. Sevdiğiniz bir kitabı ya da dergiyi yanınıza almayı unutmayın.

Uçuştan Önce…
Yağlı yiyecekler tüketmekten kaçının. Yağlı gıdalar midenizi rahatsız edebilir ve seyahatinizi keyifsiz bir hale getirebilir. Uçuş öncesi sizi rahatsız etmeyecek basit gıdaları tercih edin.
Check-In yaparken cam kenarı mı yoksa koridor mu seçtiğinize dikkat edin. Sizi en rahat hissettirecek doğru koltuğu seçin.
Uçuş günü olabildiğince rahat kıyafetler tercih edin. Çok kalın ya da çok ince kıyafetler tercih etmeniz sizi rahatsız edebilir.
Uçaktan indiğinizde sorun yaşamamak için saatinizi gittiğiniz yerin yerel saatine göre önceden ayarlayın.

Uçuş Sırasında…
Su kaybına sebep olacak içeceklerden kaçının ve bol bol su için.
Belirli aralıklarla hareket etmeye çalışın. Özellikle ayak ve bacaklarınızdaki kan dolaşımını normal seviyede tutmak için sık sık ayağa kalkıp kısa süreli yürüyüşler yapın.
Uçuş modunda olacak şekilde telefonunuza eğlenceli oyunlar, videolar indirebilir ve çevrim dışı bir şekilde oynayabilir ya da izleyebilirsiniz.
Belirli aralıklarla tuvalete gidip dişlerinizi fırçalayın ya da yüzünüzü yıkayın.
Uzun süreli seyahatlerde her ne kadar az hareket etseniz de yorulabilirsiniz. Yorgunluğunuzu azaltmanın en güzel yöntemlerinden biri uykudur. Kısa süreli de olsa uyumaya çalışın.

Bu tavsiyelerle rahat, keyifli ve kolay bir uzun süreli uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz.